V čem je e-aukce lepší než obálková metoda

20. 05. 2019

V čem je e-aukce lepší než obálková metoda

obálka 03

Obálková metoda je forma aukce, kde kupující vloží svou cenovou nabídku do obálky (od toho taky ten název) a ta je spolu s ostatními za předem určených podmínek otevřena a vyhodnocena.

Probíhá to tak, že svou cenovou nabídku napíšete na předem připravený formulář a vložíte do obálky tak aby částka nebyla vidět. Zašlete nebo odnesete na místo, kde se aukce koná. Tato nabídka musí být doručena v termínu, jinak je neplatná. V den aukce se obálky otevřou a vyhodnotí.

Obálková metoda má několik nevýhod.

Jednou z nich je aukce vyhlášena na jedno kolo. Máte tedy jediný pokus nemovitost získat. Zde vzniká  obava, zda vámi nabízená cena není moc vysoká či nízká.  A pak následuje zklamání, že aukci vyhrál někdo jiný a byť jen o minimální částku, kterou byste bývali dorovnali a přidali i něco navíc. Bohužel další možnost není.

Obálková metoda může probíhat i na několik kol. Zde se dle podmínek aukce  vybere několik nejvyšších nabídek a tito účastníci mohou učinit novou nabídku. Začne kolečko posílání dopisů o možnosti učinit další podání, odpovědí s nabízenou částkou a opětovné vyhodnocení. Tento systém více kol může trvat i několik týdnů.

Blokujete si tak peníze připravené na nákup, který se ani nemusí uskutečnit. Přitom v tomto období se může objevit jiná zajímavá nemovitost, která by splňovala vaše požadavky.

Další nevýhodou je, že při obálkové metodě se nemusíte dozvědět vítěznou cenu. Což je frustrující a neuděláte si ani představu za kolik se obdobné nemovitosti prodávají.

V obálce nikdo nenabídne svou maximální nejvyšší nabídku z obav, aby tzv. nepřestřelil. Přece jen se každý snaží koupit co nejlevněji.  Z podstaty, že nikdo nenabídne nejvyšší cenu na první pokus a ani v dalším kole, nemusí být pro majitele vysoutěžena nejvyšší cena, čímž není splněn účel, proč se aukce konala.

Další otázkou je důvěryhodnost zprostředkovatelů aukce – opravdu nikdo s obálkami nemanipuloval? Opravdu zůstaly zalepené až do oficiálního otevírání?


Elektronické aukce jsou předem vyhlášeny na určitý termín a v tom se i uskuteční. Účastníci okamžitě vidí jaká je aktuální cena i nabídky konkurenčních zájemců a mohou na to reagovat. Mají čas rozhodnout se, zda je cena ještě přijatelná a přihodí či zda už je to moc a od aukce odstoupí.

Elektronické aukce jsou transparentní a kultivovaný postup jak získat nejvyšší nabídku pro prodávajícího, při zachování svobody volby pro kupujícího.

Jiří Sukdol
manažer projektu e-aukcerealit.cz

Další články

Jaké jsou výhody aukce pro realitní makléře?

Jaké jsou výhody aukce pro realitní makléře při prodeji nemovitosti? Dnešní doba přeje prodávajícím. Zvláště v některých lokalitách je nemovitostí nedostatek a proto dochází k tomu, že na jednu prodejní nabídku se reaguje několik kupujících se zájmem opravdu koupit. A zde nastává komplikace. Makléř a majitel se musí rozhodnout, s kým uzavřou rezervační smlouvu. Bude to ten první, který [...]

Jak nejlépe nastavit prodejní cenu

Jak nejlépe nastavit prodejní cenu nemovitosti Jeden z nejdůležitějších úkolů vedoucí k úspěšnému prodeji je nastavení správné prodejní ceny. Nastavení vysoké ceny Pokud prodej zahájíte na příliš vysoké ceně, o nemovitost není zájem a nikdo na nabídku nereaguje. Prodáváte se dlouho a dochází k postupnému snižování ceny. Dlouhodobé nabídky navíc vzbuzují u zájemců podezření, zda je [...]